Описание
Corylus avellana L.
Действие на
ЛЕСКА КОРА
Съдосвиващо, капиляроукрепващо и противовъзпалително.
Приложение на леска кори
При възпаление на пикочните пътища, цистит, за засилване тонуса на венозните кръвоносни съдове и капилярите и за намаляване пропускливостта на капилярните стени, капилярни кръвоизливи, разширени вени, варикозни язви и др.
Начин на употреба на леска кори
Под форма на запарка – 1 супена лъжица ситно нарязана суха билка на 1 чаша вряща вода. Получената запарка се изпива в продължение на 1 ден.
Характерни особености
Обикновена леска (лат. Corylus avellana) е вид широколистни храсти, по-рядко дървета, принадлежащи към рода Hazel (лат. Corylus), семейство бреза (лат. Betulaceae). Родът има приблизително 20 вида, разпространени в Евразия и в Северна Америка. Обикновена леска (лат. Corylus avellana) и ломбардски орех или леска едър (лат. Corylus maxima Mill.) – най-популярните видове, които са важни за икономиката и хранително-вкусовата промишленост.
Ботаническо описание
Леската е голям широколистен разклонен храст или дърво, достигащ височина 5-8 метра. Кората на леска е кафява, младите клони са сиви, с жълтеникав нюанс, жлезисто-космат. Листата са с кръгла или яйцевидна форма, назъбени в краищата, събрани в основата, тъмнозелени отгоре, отдолу малко по-светли. Остриетата на листата, поставени върху къси дръжки. През април растението преминава във фазата на цъфтеж, преди листата да цъфтят. Появяват се женски цветя (малки пъпки със стигми от пурпурен оттенък), а мъжки цветя – тичинки под формата на висящи обеци. Обеци от тичинки се поставят 2-4 заедно или поотделно, всяко цвете има 4 раздвоени тичинки, които са слети.
Събиране на суровини
Лечебните суровини са кора, плодове и листа от леска. Листата се събират през май, по време на масовия цъфтеж на растението, след което се изсушават на въздух. Ядките са подходящи за събиране, като са на етапа на пълна зрялост, тоест от август до октомври. Плодовете на леска се сушат на пряка слънчева светлина, тъй като ензимните процеси все още продължават в кифличките. Разстелете ядките на тънък слой и изсушете при температура 55-70 градуса за 15-20 дни, на въздух, в сушилня или фурна. Кората на леска се прибира в началото на пролетта или есента, суши се в добре проветриви помещения. Срокът на годност на листата и плодовете на лешника е 1 година, сушената кора е 2 години.
Химичен състав
Лечебните свойства на леска се дължат на уникалния му химичен състав. В листата на леска са открити висок процент аскорбинова киселина, етерично масло, гликозид мирицитрозид, каротин, танини, антоцианини, палмитинова киселина. Кората съдържа етерично масло, оцветители и танини, бетулин, лигноцерилов алкохол. Плодовете на обикновената леска са богати на протеини (до 18%), по-специално, особено ценен протеин – Корелин; захари, въглехидрати, каротин, витамини PP, B, E. Ядките съдържат голям процент мастни масла, които съдържат наситени и ненаситени мастни киселини (линолова, олеинова, миристинова, стеаринова).
Фармакологични свойства
Плодовото масло съдържа липотропни вещества (холин, метионин, лецитин) и ненаситени мастни киселини, които се използват за лечение на атеросклероза. Мастните киселини могат да понижат холестерола в кръвта, както и да увеличат процента на фосфолипидите. Лешниковото масло има вазоконстриктивен, слабително и холеретично действие поради наличието на Р-активни съединения, токоферол и други активни вещества. Протеиновият лешник Корелин от групата на глобулините се абсорбира лесно от тялото, възстановява защитния слой на кожата, голям процент желязо в плода помага за активиране на метаболитните процеси на клетъчно ниво, възстановяване на защитните сили на организма, има благоприятен ефект върху развитието на тялото, растежа на косата и състоянието на ноктите.
Приложение в традиционната медицина
Поради уникалния си състав и лечебни свойства, обикновеният лешник е особено популярен в народната медицина като стипчив, антипиретик, вазодилататор, общо укрепващо, антидизентерично лекарство.
Отзиви
Все още няма отзиви.