Описание
Приложение на СИНАП БЯЛ СЕМЕ
Външно се прилага при ревматизъм, лумбаго и ишиас, при възпалителни процеси на белите дробове и горните дихателни пътища, при детски простудни заболявания; вътрешно – при жлъчни колики и при бронхити.
Начин на употреба на синап бял, семе
Вътрешно – 1 ч.л. ситно счукано синапено семе се размесва със 100 гр пчелен мед (взема се по 1 ч.л. 3 пъти дневно след храна); външно – за лапи се смесват равни части синапено и обикновено брашно и се замесва тесто с топла вода (нанася се на марля върху кожата) за 10-20 мин. За деца 3 до 6 мин.
Характерни особености
Горчицата (на латински: Brassica alba) – според някои източници видът е от рода Зеле (латински Brassica), според други – принадлежи към рода Горчица (латински Sinapis) от семейство Кръстоцветни или зелеви (латински Cruciferae или Brassicaceae). Родът включва от 7 до 10 вида годишни, рядко многогодишни треви, разпространени главно в Евразия и Северна Африка и като диви в почти цяла Европа и в умерените зони на Азия.
Ботаническо описание
Едногодишно тревисто растение, достигащо височина 20-50, а понякога и до 120 см. Има сравнително слаб основен корен, който образува тънка коренова система. Стъблото е изправено, разклонено, голо. Листата (по-ниски) са зелени, редуващи се, черешни, лировидни, рядко почти цели; с издигане на стъблото дръжката се съкращава, те намаляват, стават по-малко отделни, най-горните са синкави, цели, приседнали. Цветовете са златисто жълти, събрани в съцветия – коримбозна четка. Околоцветникът е двоен, четиричленен, венчето се стеснява до нокътя. Има 6 тичинки, 2 от които са външни по-къси, в основата има една малка медена жлеза, а пред всяка двойка тичинки с дълга нишка, една голяма жлеза. Формулата на цветя от горчицата е * Ch2 + 2L4T2 + 4P (2). Плодът е шушулка, дълга 7-12 мм. Семената са малки, сферични, с различни нюанси (черно-сиви, кафяви или бледожълти), с диаметър около 1 мм. Цъфти през май. Плодовете обикновено узряват през юни. Кръстосано опрашено растение, със самоопрашване също дава добра реколта.
Събиране на суровини
За лечебни цели се използва предимно синапено семе. Семената се събират във фазата на зрялост на билката, когато растенията пожълтяват, листата падат, долните и средните шушулки стават кафеникави, а семената придобиват цвета, характерен за сорта. За да направите това, косете тревата със специални инструменти, след това я изсушавайте на рула и върнете с комбайн. Не се разрешава сушене и изсипване на семена. Суровините се съхраняват в пакетиран вид (торби) на палети в сухи, добре проветриви помещения.
Химичен състав
Каротеноидите (β-каротин, лутеин, антероксантин, виолаксантин, неоксантин), флавоноиди, тиогликозиди са открити в листата на горчицата, във въздушната част гликозид – синигрин, глюконапин, глюконастурцин, глюкобрассиканапин. Семената съдържат гликозид – синигрин, глюконапин; тиоетери – диалил сулфид, диалил трисулфид; глюкозинолати и изотиоцианати, както и мастно масло (до 42%) и синапено масло (3%). Горчицата съдържа и други съединения, съдържащи азот (синапин), по-високи мастни киселини: ерукова, линолова, линоленова, олеинова, ейкосенова, палминова.
Фармакологични свойства
Препаратите от горчица сена имат локално дразнещо и обгръщащо действие. Горчичните масла имат бактерициден ефект и подхранват сухата кожа. Синапените семена и техният екстракт от бутанол имат антиоксидантни свойства (в експеримента). Синапените семена също проявяват антибактериално действие.
Приложение в традиционната медицина
В народната медицина семената на горчицата сена са били използвани като апетитно средство, стимулиращо дейността на стомашно-чревния тракт, както и слабително, повръщане срещу малария, отравяне с опиум и успокояващо. Горчицата като разделително средство се прилага върху възпаленото място със сяра в „паротита“ и върху туморите. Смляна горчица с подсладена с мед вода се пие, за да се елиминира постоянното усещане за болки в гърлото. Горчицата помага при импотентност и е полезна за жени, ефективна е в случай на отравяне с всякакви отрови, ясно изяснява зрението. В народната медицина дразнещият ефект на горчичния прах се използва широко под формата на горчица, горчични вани, като разсейващ агент, предизвикващ преразпределение на кръвта при различни възпалителни процеси. При продължителен хроничен хрема сухият горчичен прах се изсипва в чорапи и се слага за една нощ. За разсейване при възпалителни процеси и ревматизъм се използва алкохолен разтвор от горчично етерично масло (2%). Горчицата се използва и в домашната козметика за премахване на старчески петна и лунички, алопеция ареата – горчицата активира притока на кръв към скалпа, като по този начин насърчава растежа на косата. Горчицата на прах се използва в народните рецепти като част от продуктите за грижа и растеж на косата. Горчицата е ефективна за отслабване, има свойството да затопля отвътре, особено под формата на обвивки. В същото време се активира метаболизмът и кръвообращението, а по-късно се получава разграждане на мазнините. Тъй като горчицата активира стомашно-чревния тракт, тя изпълнява функцията на белодробно слабително, пречиства червата от токсини и токсини, като по този начин допринася за загуба на тегло.
Отзиви
Все още няма отзиви.